Committees

 

KENDRIYA VIDYALAYA BEG PUNE
COMMITTEES LIST SESSION 2017 - 18
PATRON: PRINCIPAL
FACULTIES SUBJECT ACADEMIC COMMITTEES CONVENOR  
ENGLISH SMT. SONALI TAIDE  
HINDI SMT. URMILA DEEP  
MATHEMATICS MR. RAJARAM  
SCIENCE MRS. P GIRI  
SOCIAL SCIENCE MR. K. GIRI  
SUPW MRS. GEETIKA CHITRAVANSHI  
MUSIC MR. R.N.MOHAPATRA  
PHYSICAL EDUCATION MRS. JYOTI SAJGURE  
ART AND DECORATION MR. RAMJAG  
LIBRARY MRS. KIRAN SHARMA  
TIMETABLE(SECONDARY) MRS. P. GIRI MR. RAJESH KUMAR, MRS.U.DEEP AND MRS. GEETHA V  
TIMETABLE(PRIMARY) MRS. RAMA, MRS. INDU MISRA  
ARRANGEMENT(SECONDARY) MRS P. GIRI,MR. RAJESHKUMAR  
ARRANGEMENT(PRIMARY) MRS. RAMA, MRS. INDU MISRA  
EXAMINATION INTERNAL SECONDARY:  
1.     MRS. GEETANJALI  
2.    MRS. KALPANA R  
3.    MRS. SWADHA S  
4.    MRS. BINDU P M  
PRIMARY:  
1.MRS. LAKHWINDER  
2. MRS. KALAMBE  
CBSE EXAM MR. MURLI MANOHAR  
MRS. LEENA JOJO  
MRS. RENU SHARMA  
OTHER EXAM OLYMPIAD,NTS MRS. GEETA U, MRS. JAYSHREE K  
ADMISSION (SEC) MR. R S INGLE  
MRS. JAYSHREE  
MRS. KALPANA R  
ADMISSION (PRI) MRS. MALA B   
MRS. PUMMY ANAND  
MRS. NEERA JAIN  
CCA CO-ORDINATOR(SEC)  & ASSEMBLY MRS. SONALI TAIDE  
MRS. RENU SHARMA  
MRS. SWADHA SHUKLA  
CCA CO-ORDINATOR(PRI) MRS.MADHU JAISWAL  
MRS. SWATI  
MRS. KIRTI  
FURNITURE MR. RAMJAG  
MRS. LAXSHMAN BHOSLE.  
MR. R N MAHAPATRA  
   
S & G SCOUT                              GUIDE  
MR. RAJARAM

 MRS. JAYASHREE

 
MR. R P YADAV MRS. NASEEM  
MR. A.K.UPADHYAY

 MRS. NEERA

 
  MRS. SEBATI          
CUBS & BULBUL MRS.ARCHANA S. MS. MANSI  
MRS.HELEN GILL

 MRS. LAKHWINDER

 
AEP SECONDARY                       PRIMARY  
MR. K. GIRI  I/C MRS. ARCHANA  
MRS. SONALI TAIDE              
MRS. KALPANA R

MRS. HELEN GILL

 
MR. TUSHAR  
MR. A K UPADDHYAY              
ECO CLUB SECONDARY                       PRIMARY  
MRS. LEENA JOJO            MRS.MADHU J.   
MRS. KALPANA R  
MRS. SANDHYA J  
MRS. RENU S  
INTEGRITY CLUB SECONDARY                       PRIMARY  
MRS. VEERA T.MRS. KALAMBE  
MRS. ALKA K                    
MRS. MUNIYA K  
ADV CLUB & EXCURSION SECONDARY                       PRIMARY  
MR. TUSHAR   I/C              MRS.RAMA   
MR. RAMJAG                      MRS.INDU  
MRS. JAYASHREE                
MRS. SANDHYA J.  
MORNING ASSEMBLY SECONDARY                       PRIMARY  
MRS. SONALI T.   I/CMRS. KIRTI  
MRS. RENU SHARMA           MRS.SEBATI  
MRS. SWADHA SHUKLA

 MS. MANSI

 
READER’S CLUB SECONDARY                       PRIMARY  
MRS. GEETANJALI  I/C     MRS. INDU  
MRS. U DEEP  MRS. NASIM  
MRS. SANGEETA P.  
MRS. KIRAN SHARMA  
   
MATHS CLUB SECONDARY                       PRIMARY  
MRS. GEETA V  I/C         MRS.KIRTI  
MR. RAJARAM  
MRS. BINDU  
MRS. JAYASHREE K  
SOCIAL SCIENCE SECONDARY                       PRIMARY  
MR.K. GIRI                          MRS.MADHU  
MR. RAJESH SINGH

 MRS. ARCHANA 

 
 MRS. VEERA TATPAL  
MRS. MUNIYA K  
MRS. ALKA K  
PGT-POLITICAL SCI.  
FIRST-AID & HEALTH CLUB SECONDARY                       PRIMARY  
MRS. KALPANA R  I/C        MRS.HELEN G.  
MRS. SANDHYA J

 MRS. SABATI S.

 
MAINTANAINCE & REPAIR ELECTRICAL                           CIVIL  
MRS. GEETIKA

 MR. UPADHYAY

 
MRS. PRAMILA JAIN

MR. DHIVAR

 
MR SHASHI B.

MR. R M MAHAPATRA

 
   
GARDENING SECONDARY                         
MRS. GEETIKA                 
MRS. HELEN G.                   
MR. SUBBAIAH  
VALUE EDUCATION SECONDARY                       PRIMARY  
MRS. RENU SHARMA         MRS.INDU MISRA  
MRS. SONALI TAIDE

MRS. NASIM

 
MRS. SWADHA  
   
SCIENCE CLUB SECONDARY                       PRIMARY  
MRS. P GIRI

 MRS. KALAMBE

 
MRS. LEENA   MRS. MADHU J.  
MR. RAJESH KUMAR  
MRS. RENU S  
MRS. KALPANA P  
MRS. SANDHAYA J  
DISCIPLINE COMMITTEE SECONDARY                       PRIMARY  
MRS JYOTI SAJGURE

 MRS. KALAMBE

 
MR. RAJESH S                  SPORTS COACH  
MRS. LEENA JOJO  
MR TUSHAR S.  
YOGA COACH  
   
DISPLAY BOARD SECONDARY                       PRIMARY  
MRS. SANGEETA P           
MRS. P. JAIN 

MRS. ARCHANA

 
MR. RAMJAG          MS. MANSI  
SUGGESTION/COMPLAINT BOX MR. R S INGLE  
MRS. URMILA DEEP  
MRS. MALA B  
   
MUSIC CLUB MR. R N MOHAPATRA  
HINDI CLUB SECONDARY                       PRIMARY  
RAJBHASHA SAMITI MRS. DEEP MRS. NEERA  
  MRS. P JAIN   MRS. INDU  
  MRS. SWADHA S  
  MRS. NEETU S.  
SADBHAVNA CLUB SECONDARY                       PRIMARY  
MRS. MUNIYA K.

 MRS. INDU M

 
MRS. SWADHA  
SPORTS & PHYSICAL EDUCATION MRS. JYOTI S  
MR. RAJESH KUMAR  
MRS. MUNIYA K  
MR. TUSHAR S  
MR. RAMJAG  
MRS. GEETIKA  
LITERARY CLUB SECONDARY                       PRIMARY  
MRS. U DEEP  

MRS. NASEEM

 
MRS. GEETANJALI K  
MRS. UPADHYAY  
MRS. SWADHA  
MR. RAMPHER YADAV  
GUIDANCE & COUNSELLING MR. K.GIRI  I/C  
MRS. P M BINDU  
MR. TUSHAR S   
MRS. RAJNI KAUR  
SECURITY MR. RAJESH SINGH  
   
MR. JAYASHREE K  
HOUSEKEEPING    
MR. RAMJAG  
MRS. JYOTI S  
ADMISSION MRS. JAYASHREEE K  
MRS. KALPANA R.  
MRS. MALA BASAVRAJ  
MRS. PUMMY ANAND  
HOUSE MASTERS MRS. U. DEEP  
MRS. GEETHA V.  
MR. RAJESH KUMAR  
MRS. P. GIRI  
HOUSE NO.1(SHIVAJI) MRS. U. DEEP  
 
HOUSE NO.2(TAGORE) MRS. GEETHA V  
 
HOUSE NO.3(ASHOKA) MR.RAJESH KUMAR   
 
HOUSE NO.4(RAMAN) MRS. P. GIRI  
 
CCA EXTERNAL COMPETITION MRS. SONALI TAIDE  
MRS. RENU SHARMA  
SPORTS AND GAMES MRS. JYOTI SAJGURE  
NATURE CLUB MRS. LEENA JOJO  
UNESCO CLUB MR. K GIRI  
MEDICAL CHECK UP MRS. JYOTI SAJGURE  
 
TEACHING AIDS MR. RAJESH SINGH  
 
PHOTOGRAPHY AND P.A.SYSTEM MR. RAMJAG AND MRS. GEETIKA  
 
COMPUTERS MR. MURLI MANOHAR  
 
JUNIOR SCIENCE LAB MRS. RENU SHARMA  
MATHS LAB MRS. P M BINDU  
 
 
 
BULLETIN BOARD    
HOUSE CO-ORDINATORS  
   
CLASS ROOM LIBRARY  MRS. KIRAN SHARMA  
MRS. MALA BASAVRAJ  
   
     
WEBSITE COMMITTEE 2016-17
     
S.NO NAME OF TEACHER DESIGNATION
1 MR. R S INGLE VICE PRINCIPAL
2 MR. MURLI MANOHAR PGT COMPUTER
3 MRS. P M BINDU TGT MATHS
4 MS. MANSI PRT
     
                               SHAALA DARPAN AND  UBI UPDATION
S.NO NAME OF TEACHER DESIGNATION
1 MR. MURLI MANOHAR PGT COMPUTER SCI.
2 MRS GEETANJALI PGT ENG.
3 MR. Vishawkarma DATA ENTRY OPRATOR
4 MRS. SHALINI S. LDC
PRINCIPAL